.

Northfield Track and Field: Boys and Girls Take Second at New Prague

Results from the April 7 track and field meet in New Prague.

Editor's note: Results submitted from Northfield Activities Office.


Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=======================
=======================
1 NEW PRAGUE 'A' 9:23.00 5
2 NEW PRAGUE 'B' x9:42.81
3 NORTHFIELD/ARTECH* 'A' 9:55.49 3
4 MANKATO EAST 'A' 10:08.68
5 NORTHFIELD/ARTECH* 'B' x10:15.68
6 NORTHFIELD/ARTECH* 'C' x10:55.11

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
============================
Name Year School Seed Finals H# Points
============================
1 PAARMANN, COLIN 12 MANKATO EAST 15.18 1 5
2 ROBERTS, MATT 11 MANKATO EAST 16.93 1 3
3 DELBOW, JUSTIN 12 NEW PRAGUE 17.43 1 2
4 MOTZKO, NICHOLAS 12 NORTHFIELD/A 17.49 1 1
5 COURT, TANNOR 12 NEW PRAGUE 18.21 1
6 STRAND, ROBERT 11 MANKATO EAST 18.71 2
7 BESTUL, WILLIAM 10 NORTHFIELD/A 19.09 1
8 THEIS, CURT 11 NEW PRAGUE 19.27 2
8 TONG, JIM 10 MANKATO EAST 19.27 2
10 VOGEL, GREG 9 NEW PRAGUE 19.65 3
11 GULLICKSON, MATT 11 NEW PRAGUE 19.96 3
12 URKE, BRENDAN 10 NORTHFIELD/A 20.14 2
13 PAARMANN, CALEB 10 MANKATO EAST 20.81 3
14 MORROW, JOHN 9 MANKATO EAST 21.68 3
15 MOSHER, COLE 10 MANKATO EAST 21.75 2
16 DVORAK, DALLIN 12 NEW PRAGUE 21.80 2
17 WORMER, JACOB 10 NEW PRAGUE 23.27 3

Event 6 Boys 100 Meter Dash
=========================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
=========================================================
2 SUKHUM, OLIVER 12 MANKATO EAST 12.11 2 3
3 HENDRICKSON, BEN 10 NEW PRAGUE 12.14 1 2
4 PEDERSEN, MATT 11 NORTHFIELD/A 12.21 1 1
5 KOLSTAD, ABE 12 MANKATO EAST 12.42 1
6 RAMSTAD, ROY 9 NORTHFIELD/A 12.43 3
7 ROBBINS, COLBY 12 MANKATO EAST 12.45 1
8 MIELKE, TAYLOR 11 NORTHFIELD/A 12.46 1
9 GALL, FOSTER 10 NEW PRAGUE 12.52 1
10 SMITH, MITCH 12 MANKATO EAST 12.58 3
11 FLODEN, TYLER 12 NEW PRAGUE 12.62 1
12 BJORKLUND, ZACH 11 NORTHFIELD/A 12.71 1
13 PETERSON, BRICE 11 NORTHFIELD/A 12.78 2
14 MAUS, KEVIN 9 NEW PRAGUE 12.79 2
14 THOMSON, JADEN 11 MANKATO EAST 12.79 2
16 PHEANG, PERRY 12 MANKATO EAST 13.01 4
17 SIMBA, ISMAIL 12 MANKATO EAST 13.11 3
18 ESSLINGER, KENT 12 MANKATO EAST 13.14 3
19 SMITH, GARRETT 12 NEW PRAGUE 13.24 2
20 BARDWELL, JOSIAH 9 NORTHFIELD/A 13.34 2
21 WOO KIM, SONG 8 NEW PRAGUE 13.40 4
22 RYKHUS, SAM 10 MANKATO EAST 13.58 2
23 EICHBERGER, GABE 10 MANKATO EAST 13.65 4
24 OUYANG, TIM 10 MANKATO EAST 13.81 5
25 KACZOR, JIMMY 10 NEW PRAGUE 13.90 3
26 KILLAM, NATHANIEL 11 NORTHFIELD/A 13.96 3
27 PLANTE, TYLER 11 NORTHFIELD/A 14.05 4
28 MALINKOVICH, TANNER 9 NEW PRAGUE 14.08 3
29 NEAD, JAMES 11 NORTHFIELD/A 14.11 5
30 KUEHL, ERIK 9 NORTHFIELD/A 14.13 3
31 FETTIG, JAMES 11 NEW PRAGUE 14.41 3
32 WEINGARTZ, MATT 10 MANKATO EAST 14.45 4
33 BRINKMAN, CONNOR 9 NORTHFIELD/A 14.52 2
34 MCHUGH, ALEX 9 NEW PRAGUE 14.62 2
35 SWANSON, ERICK 9 NORTHFIELD/A 14.77 4
36 BREINER, ELI 10 NEW PRAGUE 14.81 4
37 LANGEN, DANIEL 9 NORTHFIELD/A 14.93 4
38 EVANS, MARLON 12 MANKATO EAST 14.96 5
39 GEDEON, JOE 11 MANKATO EAST 15.05 5
40 MOHAMED, AYUB 11 MANKATO EAST 16.42 4

Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 MANKATO EAST 'A' 1:35.65 5
2 NEW PRAGUE 'A' 1:37.30 3
3 NEW PRAGUE 'B' x1:41.21
4 NORTHFIELD/ARTECH* 'A' 1:41.72
5 MANKATO EAST 'B' x1:42.62
6 NEW PRAGUE 'C' x1:44.94
6 MANKATO EAST 'C' x1:44.94
8 NORTHFIELD/ARTECH* 'B' x1:55.83
9 NEW PRAGUE 'D' x1:56.00

Event 10 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 LARSON, TYLER 12 NORTHFIELD/A 4:51.09 5
2 JOHNSON, ERIC 12 MANKATO EAST 4:55.41 3
3 FOX, SAMUEL 11 NORTHFIELD/A 5:04.53 2
4 DIETZ, ZACH 10 NEW PRAGUE 5:09.53 1
5 CURRIE, HUNTER 9 NEW PRAGUE 5:18.31
6 LORENTZ, ADAM 11 MANKATO EAST 5:19.31
7 WILSON, ANDREW 10 NORTHFIELD/A 5:19.75
8 BERG, JAMES 8 NEW PRAGUE 5:24.47
9 BORNHOLDT, BLANE 9 NEW PRAGUE 5:26.91
10 KREIS, DAVID 9 NORTHFIELD/A 5:38.94
11 IVERSEN, NATE 10 MANKATO EAST 5:39.96
12 FORBERG, JOE 12 NEW PRAGUE 5:47.50
13 HARMS, LOGAN 9 MANKATO EAST 5:50.56
14 HALVORSON, DANIEL 10 MANKATO EAST 6:04.47
15 SEITZ, JONATHON 11 NORTHFIELD/A 6:11.09
16 VAN ECK, TYLER 10 MANKATO EAST 6:40.38

Event 12 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 MANKATO EAST 'A' 46.52 5
2 NEW PRAGUE 'A' 47.99 3
3 NORTHFIELD/ARTECH* 'A' 49.52
4 MANKATO EAST 'B' x50.21
5 NEW PRAGUE 'C' x52.99
6 NEW PRAGUE 'B' x53.99
7 MANKATO EAST 'C' x54.40
8 NEW PRAGUE 'D' x55.24

Event 14 Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 KEITA, WALID 11 NORTHFIELD/A 52.88 1 5
2 DUBBE, FABIEN 12 NEW PRAGUE 53.11 1 3
3 ERDMAN, RYAN 11 MANKATO EAST 54.21 1 2
4 DOHENY, HAKAAN 11 NEW PRAGUE 56.14 1 1
5 LORENTZ, CODY 10 MANKATO EAST 56.43 2
6 MIKULA, ANDREW 12 NORTHFIELD/A 56.60 1
7 SUKHUM, OLIVER 12 MANKATO EAST 56.78 1
8 EIDE, MICHAEL 11 NEW PRAGUE 57.11 2
9 POLSON, JOSH 9 NEW PRAGUE 57.80 3
10 DAVIS, KEYANDRE 9 NEW PRAGUE 57.89 3
11 RAMSTAD, ROY 9 NORTHFIELD/A 57.90 2
12 OSTEGARDEN, ERIC 12 MANKATO EAST 58.15 1
13 GREENWALT, DAKOTA 9 NEW PRAGUE 58.71 1
14 VON RUDEN, KEVIN 10 NORTHFIELD/A 59.68 2
15 BRAKE, JOSEPH 11 NORTHFIELD/A 1:00.18 1
16 KAMINSKY, STEPHEN 9 NEW PRAGUE 1:02.18 2
17 TIMMERMAN, GRADY 9 MANKATO EAST 1:02.68 2
18 KILLAM, NATHANIEL 11 NORTHFIELD/A 1:03.05 3
19 RYNDA, LUKE 10 NEW PRAGUE 1:04.96 3
20 WEINGARTZ, MATT 10 MANKATO EAST 1:12.67 3
21 FAKLER, MARK 9 MANKATO EAST 1:15.02 3
22 MOHAMED, AYUB 11 MANKATO EAST 1:17.49 2
23 MILLER, WYATT 10 MANKATO EAST 1:24.27 3

Event 16 Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 MOTZKO, NICHOLAS 12 NORTHFIELD/A 44.25 1 5
2 ZIEGLER, BRODY 11 MANKATO EAST 45.21 1 3
3 DELBOW, JUSTIN 12 NEW PRAGUE 45.50 1 1.50
3 COURT, TANNOR 12 NEW PRAGUE 45.50 1 1.50
5 DVORAK, DALLIN 12 NEW PRAGUE 46.43 1
6 ATHLETE1, EXTRA NEW PRAGUE 47.05 2
7 THEIS, CURT 11 NEW PRAGUE 47.18 2
8 BESTUL, WILLIAM 10 NORTHFIELD/A 47.20 1
9 STRAND, ROBERT 11 MANKATO EAST 48.84 1
9 URKE, BRENDAN 10 NORTHFIELD/A 48.84 1
11 TONG, JIM 10 MANKATO EAST 49.51 1
12 GULLICKSON, MATT 11 NEW PRAGUE 50.24 2
13 VOGEL, GREG 9 NEW PRAGUE 51.65 2
14 NATOLE, NICK 11 NEW PRAGUE 52.02 2
15 MOSHER, COLE 10 MANKATO EAST 52.42 2
16 ATHLETE4, EXTRA NEW PRAGUE 52.54 2
17 MORROW, JOHN 9 MANKATO EAST 54.15 2
18 WORMER, JACOB 10 NEW PRAGUE 55.08 2

Event 18 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 ERDMAN, RYAN 11 MANKATO EAST 2:12.72 5
2 SALABA, ANDREW 12 NEW PRAGUE 2:15.40 3
3 GODFREY, CORBIN 8 NORTHFIELD/A 2:18.56 2
4 FAUGSTAD, AARON 10 MANKATO EAST 2:20.43 1
5 DIETZ, ZACH 10 NEW PRAGUE 2:21.18
6 MUCHA, BANNING 9 NORTHFIELD/A 2:22.34
7 DAHLEN, NATHAN 10 NORTHFIELD/A 2:23.96
8 CURRIE, HUNTER 9 NEW PRAGUE 2:24.68
9 ERICKSON, JASON 10 NEW PRAGUE 2:26.43
10 DORZINSKI, CARTER 10 NEW PRAGUE 2:27.02
11 STARK, RYAN 12 MANKATO EAST 2:29.02
12 MANDY, DANE 11 NORTHFIELD/A 2:31.65
13 LANDSTEINER, COLIN 9 NORTHFIELD/A 2:32.75
14 BORNHOLDT, BLANE 9 NEW PRAGUE 2:33.56
15 HARMS, LOGAN 9 MANKATO EAST 2:39.81

Event 20 Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 NEYERS, BEN 11 MANKATO EAST 23.40 1 5
2 DUBBE, FABIEN 12 NEW PRAGUE 23.45 1 3
3 PAARMANN, COLIN 12 MANKATO EAST 23.66 1 2
4 ENTER, TANNER 12 MANKATO EAST 23.86 1 1
5 SUKHUM, OLIVER 12 MANKATO EAST 24.46 2
6 DITTBERNER, ALEX 12 NEW PRAGUE 24.62 1
7 EIDE, MICHAEL 11 NEW PRAGUE 24.96 2
8 POLSON, JOSH 9 NEW PRAGUE 25.30 3
9 DAVIS, KEYANDRE 9 NEW PRAGUE 25.46 4
10 BENJAMIN, ALEX 11 NORTHFIELD/A 25.59 1
11 TIETEMA, JOEY 11 MANKATO EAST 25.65 3
12 OSTEGARDEN, ERIC 12 MANKATO EAST 25.71 2
13 FLODEN, TYLER 12 NEW PRAGUE 25.78 1
14 BRAKE, JOSEPH 11 NORTHFIELD/A 25.90 1
15 DEIKE, CALVIN 9 MANKATO EAST 26.02 4
16 PHEANG, PERRY 12 MANKATO EAST 26.06 3
17 MAUS, KEVIN 9 NEW PRAGUE 26.21 5
18 EMOND, NICK 10 NEW PRAGUE 26.27 3
19 MALINKOVICH, TANNER 9 NEW PRAGUE 26.34 5
20 HASHER, ISAAC 12 MANKATO EAST 26.52 4
21 SIMBA, ISMAIL 12 MANKATO EAST 26.65 3
21 OLDENBURG, BEN 10 NEW PRAGUE 26.65 2
23 HAYENGA, TAYLOR 11 MANKATO EAST 26.75 4
23 PETERSON, BRICE 11 NORTHFIELD/A 26.75 3
25 ATHLETE1, EXTRA NEW PRAGUE 27.11 2
26 PAARMANN, CALEB 10 MANKATO EAST 27.50 5
27 BARDWELL, JOSIAH 9 NORTHFIELD/A 27.52 2
28 KIM, HYUB 11 MANKATO EAST 27.93 2
29 KACZOR, JIMMY 10 NEW PRAGUE 28.22 3
30 KUEHL, ERIK 9 NORTHFIELD/A 28.27 2
31 PLANTE, TYLER 11 NORTHFIELD/A 28.28 2
32 RYNDA, LUKE 10 NEW PRAGUE 28.38 4
33 PEDERSEN, MATT 11 NORTHFIELD/A 28.86 1
34 SCHIPP, ANDREW 12 MANKATO EAST 29.05 3
35 FETTIG, JAMES 11 NEW PRAGUE 29.77 3
36 TREKKER, TYLER 10 NEW PRAGUE 29.84 4
37 GRAVES, TRACEY 11 MANKATO EAST 30.37 4
38 BREINER, ELI 10 NEW PRAGUE 30.55 4

Event 22 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 WOOTEN, BLAKE 10 NEW PRAGUE 11:06.56 5
2 DVORAK, JOSH 8 NEW PRAGUE 12:10.00 3
3 COOPMAN, RYAN 11 MANKATO EAST 12:19.44 2
4 RYKHUS, SAM 10 MANKATO EAST 12:31.78 1
5 IVERSEN, NATE 10 MANKATO EAST 12:40.15
6 WEHSELER, JOSH 11 NEW PRAGUE 12:44.90
7 IVERSEN, STEVEN 11 MANKATO EAST 12:50.22
8 HALVORSON, DANIEL 10 MANKATO EAST 12:51.28

Event 24 Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 NORTHFIELD/ARTECH* 'A' 3:46.50 1 5
2 MANKATO EAST 'A' 3:46.94 1 3
3 NEW PRAGUE 'A' 3:52.91 1
4 MANKATO EAST 'B' x3:57.31 1
5 NORTHFIELD/ARTECH* 'B' x3:59.69 1
6 NEW PRAGUE 'B' x4:05.22 1
7 NEW PRAGUE 'C' x4:06.56 2
8 NEW PRAGUE 'D' x4:14.53 2
9 MANKATO EAST 'C' x4:23.69 2
10 MANKATO EAST 'D' x5:01.53 2

Event 26 Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 ESSLINGER, KENT 12 MANKATO EAST 11-06.00 5
2 ROBERTS, MATT 11 MANKATO EAST 11-00.00 3
3 HENDRICKSON, BEN 10 NEW PRAGUE 10-06.00 2
4 PAARMANN, CALEB 10 MANKATO EAST J10-06.00 1
5 LARSON, TYLER 12 NORTHFIELD/A 9-00.00
6 DEIKE, CALVIN 9 MANKATO EAST 8-00.00
6 OLDENBURG, BEN 10 NEW PRAGUE 8-00.00
6 LUNDER, MICHAEL 11 NEW PRAGUE 8-00.00
6 BREINER, ELI 10 NEW PRAGUE 8-00.00
6 MADDAUS, SHAWN 10 NEW PRAGUE 8-00.00
-- STARK, RYAN 12 MANKATO EAST NH
-- ORAM, MASON 9 NEW PRAGUE NH
-- JANAK, NICHOLAS 12 NORTHFIELD/A NH
-- TONG, JIM 10 MANKATO EAST NH
-- DEGROOT, KOHL 11 NORTHFIELD/A NH
-- DONAHOE, JOSEPH 10 NORTHFIELD/A NH
-- BORNHOLDT, BLAKE 9 NEW PRAGUE NH
-- OUYANG, TIM 10 MANKATO EAST NH
-- KIM, HYUB 11 MANKATO EAST NH

Event 28 Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 HAYENGA, TAYLOR 11 MANKATO EAST 133-03 5
2 HAAS, ROBERT 12 MANKATO EAST 123-05 3
3 SCHULTZ, COOPER 12 NORTHFIELD/A 123-04 2
4 ATHLETE5, EXTRA NEW PRAGUE 112-10 1
5 KLEIN, JOEL 12 NORTHFIELD/A 112-04
6 KOLSTAD, ABE 12 MANKATO EAST 111-10
7 DEVENS, SEAN 12 MANKATO EAST 107-07
8 ANDERSON, SHANE 11 MANKATO EAST 100-05
9 NELSON, ADAM 11 NEW PRAGUE 98-08
10 O'NEIL, DANNY 10 NEW PRAGUE 98-04
11 KOEP, ETHAN 11 NORTHFIELD/A 97-06
12 BARDEN, COREY 10 NEW PRAGUE 96-09
13 MCFALL-BOEGEMAN, HUNTER 11 NORTHFIELD/A 93-08
14 BORNHOLDT, MATT 9 MANKATO EAST 91-01
15 TIETEMA, JOEY 11 MANKATO EAST 90-03
16 RHEIN, JASON 11 NEW PRAGUE 89-04
17 SCHNORENBERG, KEVIN 11 MANKATO EAST 88-00
18 BERANEK, TONY 11 NEW PRAGUE 86-07
19 LANNON, JAKE 11 NEW PRAGUE 82-11
20 TUREK, CONNOLLY 11 NEW PRAGUE 81-01
20 VIVANT, EDWARD 11 NORTHFIELD/A 81-01
22 LAFAVOR, ZACH 9 NEW PRAGUE 78-04
23 CHLAN, DYLAN 10 NEW PRAGUE 77-09
24 LINGBECK, NATHAN 10 MANKATO EAST 77-07
25 ANDERSON, AARON 11 NORTHFIELD/A 72-02
26 EMOND, NICK 10 NEW PRAGUE 71-02
27 MILLER, CARTER 9 NEW PRAGUE 69-08
28 HASHER, ISAAC 12 MANKATO EAST 69-02
29 MOLITOR, PETER 9 NEW PRAGUE 58-08
30 EVANS, MARLON 12 MANKATO EAST 52-03
31 FRYE, CONNOR 12 MANKATO EAST 47-07

Event 30 Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 SCHULTZ, COOPER 12 NORTHFIELD/A 47-05.00 5
2 ANDERSON, SHANE 11 MANKATO EAST 47-00.50 3
3 ATHLETE5, EXTRA NEW PRAGUE 44-06.50 2
4 HAYENGA, TAYLOR 11 MANKATO EAST 44-03.50 1
5 HAAS, ROBERT 12 MANKATO EAST 40-00.50
6 DEVENS, SEAN 12 MANKATO EAST 40-00.00
7 KOEP, ETHAN 11 NORTHFIELD/A 38-03.50
8 SAMUELS, JACK 12 NORTHFIELD/A 37-11.00
9 SCHNORENBERG, KEVIN 11 MANKATO EAST 37-10.00
10 LANNON, JAKE 11 NEW PRAGUE 37-04.50
11 O'NEIL, DANNY 10 NEW PRAGUE 37-02.00
12 ANDERSON, AARON 11 NORTHFIELD/A 37-00.50
13 NELSON, ADAM 11 NEW PRAGUE 36-09.00
14 RHEIN, JASON 11 NEW PRAGUE 34-08.50
15 BARDEN, COREY 10 NEW PRAGUE 34-04.00
16 LINGBECK, NATHAN 10 MANKATO EAST 33-04.50
17 BERANEK, TONY 11 NEW PRAGUE 32-07.00
18 KLEIN, JOEL 12 NORTHFIELD/A 32-00.00
19 BORNHOLDT, MATT 9 MANKATO EAST 31-05.00
20 MORROW, JOHN 9 MANKATO EAST 30-03.50
21 JOHNSON, BENJAMIN 12 NORTHFIELD/A 29-04.00
22 MCFALL-BOEGEMAN, HUNTER 11 NORTHFIELD/A 28-11.00
23 HASHER, ISAAC 12 MANKATO EAST 28-09.50
24 EMOND, NICK 10 NEW PRAGUE 28-03.00
24 LAFAVOR, ZACH 9 NEW PRAGUE 28-03.00
26 FRYE, CONNOR 12 MANKATO EAST 27-10.00
27 EVANS, MARLON 12 MANKATO EAST 26-11.00
28 TUREK, CONNOLLY 11 NEW PRAGUE 26-09.00
29 MILLER, CARTER 9 NEW PRAGUE 25-05.00
30 CHLAN, DYLAN 10 NEW PRAGUE 24-08.50
31 FAKLER, MARK 9 MANKATO EAST 19-09.00

Event 32 Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 PFEFFERLE, OTTO 12 NORTHFIELD/A 6-01.00 5
2 HENDRICKS, ALEX 11 NEW PRAGUE J6-01.00 3
3 ZIEGLER, BRODY 11 MANKATO EAST 5-11.00 2
4 NEYERS, BEN 11 MANKATO EAST 5-09.00 1
5 DUBBE, FABIEN 12 NEW PRAGUE 5-07.00
5 ATHLETE4, EXTRA NEW PRAGUE 5-07.00
7 ATHLETE1, EXTRA NEW PRAGUE 5-05.00
8 ALHAG, FRANSISKO 12 MANKATO EAST 5-03.00
9 VON RUDEN, KEVIN 10 NORTHFIELD/A 5-00.00
9 TIETEMA, JOEY 11 MANKATO EAST 5-00.00
9 NATOLE, NICK 11 NEW PRAGUE 5-00.00
9 POLSON, JOSH 9 NEW PRAGUE 5-00.00
9 MADDAUS, SHAWN 10 NEW PRAGUE 5-00.00
14 THOMSON, JADEN 11 MANKATO EAST 4-09.00
14 VOGEL, GREG 9 NEW PRAGUE 4-09.00
14 ROOKAIRD, KYLE 9 NEW PRAGUE 4-09.00
14 RYNDA, LUKE 10 NEW PRAGUE 4-09.00
-- VAN ECK, TYLER 10 MANKATO EAST NH
-- URKE, BRENDAN 10 NORTHFIELD/A NH
-- WORMER, JACOB 10 NEW PRAGUE NH

Event 34 Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 HARWIL, YOUSEF 11 MANKATO EAST 18-09.00 5
2 MILLER, JACOB 10 NORTHFIELD/A 17-07.00 3
3 GALL, FOSTER 10 NEW PRAGUE 17-04.00 2
4 ENTER, TANNER 12 MANKATO EAST 17-02.50 1
5 LORENTZ, ADAM 11 MANKATO EAST 17-00.50
6 EIDE, MICHAEL 11 NEW PRAGUE 16-08.50
7 BLOM, KYLE 11 NORTHFIELD/A 16-06.75
8 FLODEN, TYLER 12 NEW PRAGUE 16-06.50
9 DITTBERNER, ALEX 12 NEW PRAGUE 16-05.00
10 MILLER, TYLER 10 NORTHFIELD/A 16-03.50
11 SHEA, CONNOR 9 NORTHFIELD/A 16-00.00
12 MAREK, BRANDON 10 NORTHFIELD/A 15-05.00
13 WOO KIM, SONG 8 NEW PRAGUE 15-04.00
14 ROBBINS, COLBY 12 MANKATO EAST 15-01.50
15 DEIKE, CALVIN 9 MANKATO EAST 14-11.50
16 MAUS, KEVIN 9 NEW PRAGUE 14-07.50
17 JALLEN, MATT 9 NEW PRAGUE 14-04.00
18 ALHAG, FRANSISKO 12 MANKATO EAST 13-10.00
19 HESS, JERIEL 10 MANKATO EAST 13-08.00
20 KACZOR, JIMMY 10 NEW PRAGUE 13-07.00
21 TREKKER, TYLER 10 NEW PRAGUE 13-04.75
22 GRAVES, TRACEY 11 MANKATO EAST 13-04.00
23 GEDEON, JOE 11 MANKATO EAST 13-03.50
24 MCHUGH, ALEX 9 NEW PRAGUE 13-03.00
25 MALINKOVICH, TANNER 9 NEW PRAGUE 13-02.00
26 FETTIG, JAMES 11 NEW PRAGUE 12-09.75
27 SCHIPP, ANDREW 12 MANKATO EAST 12-09.00
28 MEYER, JACK 9 NEW PRAGUE 10-11.50
29 KLASEUS, JON 11 MANKATO EAST 9-11.75
30 MOHAMED, AYUB 11 MANKATO EAST 9-03.00

Event 36 Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 PAARMANN, COLIN 12 MANKATO EAST 42-10.00 5
2 ZIEGLER, BRODY 11 MANKATO EAST 38-11.00 3
3 PFEFFERLE, OTTO 12 NORTHFIELD/A 36-06.00 2
4 BLOM, KYLE 11 NORTHFIELD/A 36-05.00 1
5 THOMSON, JADEN 11 MANKATO EAST 36-02.00
6 MILLER, JACOB 10 NORTHFIELD/A 36-00.00
7 HENDRICKS, ALEX 11 NEW PRAGUE 34-08.75
8 RYNDA, LUKE 10 NEW PRAGUE 34-08.00
9 MILLER, TYLER 10 NORTHFIELD/A 33-02.00
10 MAREK, BRANDON 10 NORTHFIELD/A 32-08.00
11 SHEA, CONNOR 9 NORTHFIELD/A 32-07.00
12 KOLSTAD, ABE 12 MANKATO EAST 32-02.00
13 VON RUDEN, KEVIN 10 NORTHFIELD/A 31-09.00
14 STRAND, ROBERT 11 MANKATO EAST 29-10.00

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) New Prague 68 2) Northfield/ARTech* 58
3) Mankato East 54

Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Mankato East 92 2) Northfield/ARTech* 47
2) New Prague 47

Boards

More »
Got a question? Something on your mind? Talk to your community, directly.
Note Article
Just a short thought to get the word out quickly about anything in your neighborhood.
Share something with your neighbors.What's on your mind?What's on your mind?Make an announcement, speak your mind, or sell somethingPost something